مشهد ماساژ > انواع ماساژ در مشهد

انواع ماساژ در مشهد

مراکز آموزش ماساژ در مشهد | کلینیک تخصصی مشهد ماساژ

ماساژ چیست؟

ماساژ، دستکاری سیستماتیک بافت نرم با هدف عادی سازی آنها می باشد. ماساژ در واقع ناشی از احساس انسان به لمس شدن است؛ در ابتدایی‌ترین شکل خود می‌توان به در آغوش گرفتن و یا دست دادن با یکدیگر اشاره نمود. در بیانی دیگر، ماساژ کامل‌ترین شکل ارتباط حسی از طریق لمس کردن است. این کار معمولا به شکلی حرفه ای توسط ماساژور ها انجام می‌ گردد. آنها از انواع روش‌های فیزیکی استفاده می‌کنند، از جمله فشار ثابت یا حرکتی. درمانگران عمدتا از دستان خود استفاده می‌کنند، اما ممکن است ساعد، آرنج یا پای خود را نیز وارد کار نمایند.
لمس کردن جزء اصلی ماساژ بوده که در دل خود علم و هنر را به نهایت ترکیب می نماید. در ماساژ تمام نواحی بدن فرد توسط ماساژور مشت و مال داده می‌شود. جلسات معمولا حداقل ۵۰ دقیقه طول می‌کشد که اجازه می‌دهد زمان کافی برای کار بر روی تمام قسمت‌های اصلی بدن مانند کمر، شانه، پاها، شکم، دست و گردن وجود داشته باشد.
هدف اصلی ماساژ، کمک به بهبود بدن جهت افزایش سلامتی و آرامش می باشد. این به معنای متعادل سازی نیازهای روانی، عاطفی و فیزیکی افراد است. اغلب انواع تکنیک ها و سبک های ماساژ بر اساس مهارت درمانگر، دامنه تمرین و هدف اصلی جلسه ماساژ تعیین می گردد.


پیشینه ی ماساژ درمانی

استفاده از ماساژ درمانی به هزاران سال قبل برمی‌گردد. در نوشته‌های چین باستان، ژاپن، هند، کشور‌های عربی، مصر، یونان و روم به این روش درمانی اشاره شده است. در اروپا در دوره رنسانس، ماساژ به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفت. در دهه ۱۸۵۰ دو پزشک آمریکایی که در سوئد تحصیل می نمودند، ماساژ درمانی را در ایالات متحده باب کردند. شواهد علمی در این خصوص محدود می باشد. دانشمندان هنوز نمی‌دانند که در حین ماساژ، چه تغییراتی در بدن رخ داده و ماساژ چگونه بر روی سلامت بدن تاثیر می‌گذارد.
افراد برای درمان بیماری‌های مختلف از ماساژ درمانی استفاده می نمایند. از جمله برای کاهش و تسکین درد، بهبود آسیب‌های ورزشی، کاهش استرس، تمدد اعصاب، بهبود اضطراب و افسردگی و کمک به سلامت عمومی.
اصطلاح "ماساژ درمانی" انواع مختلفی از تکنیک‌ها را شامل می‌شود. به طور کلی درمانگرها، با استفاده از دست، عضلات و بافت‌های نرم بدن را ماساژ و مالش می‌دهند. درمانگرها، اغلب از دست و انگشت‌های خود استفاده می‌کنند، اما ممکن است از ساعد، آرنج یا پا نیز برای ماساژ استفاده نمایند.
نظریه‌های متعددی در مورد نحوه تأثیر ماساژ بر روی بدن وجود دارند. برخی از آن‌ها بر این باورند که ماساژ با استفاده از تحریک می‌تواند از ارسال سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری نماید. تعدادی دیگر بر این باورند که ماساژ می‌تواند به رهایی برخی مواد شیمیایی مانند سروتونین یا اندورفین در بدن کمک کند.

انواع ماساژ ارائه شده در کلینیک تخصصی مشهد ماساژ

در ماساژ کمپرس گیاهی استفاده از گیاهان خشک طبی منطقه آسیای جنوب شرقی و تراوش عصاره آنها بر بدن باعث آرامش و از بین بردن استرس و تسکین عضلات می گردد. در این ماساژ از روغن استفاده می گردد. ماساژ کمپرس گیاهی در کاهش کوفتگی بدن و تسکین و آرامش بخشی و بهبود جریان خون تاثیرات معجزه آسایی دارد.
همه شما نوشیدنی شیر و عسل را در میان وعده‌های خود بارها نوش جان کرده اید؛ نوشیدنی که خواص بی‌اندازه آن انرژی و رمق از دست رفته سلول‌های بدن را مجددا به شما هدیه می کند. تصور کنید همین نوشیدنی در ترکیبی متفاوت‌تر روی پوست شما قرار گیرد این ترکیب، زیبایی و لطافت را برای پوست شما به ارمغان می‌آورد.
در ماساژ شکلات، ماسور با استفاده از شکلات مایع بر روی ماهیچه های بدن حرکات دورانی انجام می دهد و تکنیک کار ماساژ شکلات همچون ماساژ روغن می باشد. این حرکات در ماساژ شکلات باعث جذب کافئین موجود در شکلات و نیز مواد معدنی آن در پوست بدن می شود. ماساژ شکلات بسیار خاص می باشد.
رفع چروک‌های سطحی و عمیق پوست، رفع خستگی‌های ناشی از خشکی یا استفاده مداوم از لوازم آرایشی، رفع افتادگی پوست و تحریک و افزایش جریان خون در سطح پوست از فواید عمده ماساژ پوست صورت هستند. ماساژ صورت عمدتا برای جوان سازی و مبارزه با روند پیری پوست صورت انجام می‌گیرد.
به طور کلی برای ماساژ دادن، سبک‌های زیاد و متنوعی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها برای کارایی بهتر به یک یا ترکیبی از چند روغن ماساژ مناسب نیازمند هستند. استفاده از روغن در درجه اول باعث روان شدن پوست فرد می‌شود و به علاوه تاثیرات مفیدی برای پوست نیز دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.
ماساژ سنگ داغ یک روش موثر برای رفع استرس است. ماساژ و استفاده از سنگ داغ می‌تواند آرامش عضلات و مفاصل را در بدن تقویت کند و درد و اسپاسم را به میزان فراوانی کاهش دهد. چندین تحقیق نشان داده است که ماساژ استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد و سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد. 
ماساژور در ماساژ سوئدی تلفیقی از موارد زیر را به‌ کار می‌گیرد: مالش بدن؛ حرکت طولانی دست‌ها روی بدن به سوی قلب؛ حرکات دایره‌ای عمیق؛ ضربه و لرزش، و تکنیک‌ حرکات مفصلی. ماساژ سوئدی بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می برد، به عمق ماهیچه ها و استخوان ها نفوذ کرده و جریان خون به سمت قلب را سرعت می بخشد.
ماساژ رویال تایلندی علائم آرتریت را کاهش می‌دهد. آرتریت (التهاب مفاصل) اختلالی است که باعث ایجاد درد در مفاصل می‌شود و گاهی اوقات واقعا غیرقابل‌ تحمل است. ماساژ رویال تایلندی با معجزه ی خود می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و همچنین انعطاف‌پذیری و قدرت مفاصل را بهبود بدهد.
ماساژ کره گیاهی که با تمامی بخش‌های بدن سر و کار دارد از جهات گوناگونی کاملاً موثر و مفید است. ماساژ کره گیاهی سیستم عصبی بدن را ارتقاء بخشیده، بر تنفس تاثیر گذاشته و دفع مواد زائد و سمی را از طریق اندام‌های دفعی گوناگونی همچون ریه‌ها، پوست، کلیه‌ها و روده‌ها از بدن تسریع می‌بخشد.
ماساژ آروماتراپی (روغن معطر گیاهی) بسیار جذاب و مفید است. از آنجایی که آروماتراپی در عمل چیزی شبیه ماساژ سوئدی می‌باشد، اغلب از آن برای درمان درد های عضلانی، گرفتگی مفاصل یا اضطراب ذهنی استفاده می‌شود. مشکلات دیگری همچون اختلالات زیر نیز با این نوع ماساژ قابل درمان است: سردرد، بی‌خوابی، اختلالات گوارشی، سندرم پیش از قائدگی، کمردرد.
تکنیک ماساژ سنتی تایلندی به عنوان جامع ترین رویکرد درمانی، دانش علمی مدرن ساختار فیزیولوژی بدن انسان را با درمان های سنتی شرقی در هم می آمیزد. ماساژ تایلندی با به کارگیری فشارهای ریتمیک، تاب دادن بدن و کشش های عمقی باعث از بین رفتن گرفتگی های عضلانی و افزایش جریان خون در بدن می شود. محبوبیت ماساژ تایلندی در بین مردم مثال زدنی ست.
در ترکیب شمع ماساژ، به جای پارافین، روغن‌های طبیعی خوشبو و کره‌های گیاهی به کار رفته است که شمع آب شده که دمای آن دو درجه از دمای بدن شما گرم‌تر است روی قسمت‌های مختلف بدن ریخته شده و با حرکات ملایمی ماساژ ریلکسی انجام می‌شود. انواع ماساژ با شمع و روغن باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی می شود و نشاط را به شما هدیه می کند.
تمامی حقوق این سایت متعلق به کلینیک تخصصی مشهد ماساژ می باشد.