8Undefined offset: 2
405/home/mashhadmas/domains/files_program/load_path.php
پیشینه ی ماساژ - تاریخچه درمانی ماساژ - مشهد ماساژ
مشهد ماساژ > انواع ماساژ در مشهد > پیشینه ی ماساژ - تاریخچه درمانی ماساژ

تاریخچه و زندگینامه ی ماساژ

تاریخچه ماساژ - تاریخچه ماساژ درمانی - پیشینه ماساژ - ماساژ در مشهد | کلینیک تخصصی مشهد ماساژ

تاریخچه ماساژ - تاریخچه ماساژ درمانی - ماساژ در طول تاریخ - پیشینه ماساژ - ماساژ در مشهد | کلینیک تخصصی مشهد ماساژ

روایت ماساژ در طول هزاران سال

ممکن است تصور گردد که درمانگرهای مجرب به طور شهودی کار می نمایند اما در واقع آنها آنچه را که از پیش آموخته اند به کار می برند. در ماساژ درمانی، تکنیک های ماساژ به طور شهودی کسب نمی شوند، بلکه مهارت های آن اصول و توجیه علمی دارد و با تمرین، مطالعه و تجربه، پالایش تر و دقیق تر می گردد. اسناد تاریخی نشان می دهد ماساژ قدیمی ترین شکل درمان جسم و روح می باشد. یکی از نخستین مراجع مکتوب در رابطه با ماساژ را می توان در کتاب طب سنتی چینی یافت که تاریخ آن به قبل از میلاد باز می گردد که در آن ماساژ ماهیچه ها و پوست از شایع ترین شیوه های درمان می باشد. داستان ماساژ یا تاریخچه ماساژ درمانی به حدود ۲۷۰۰ سال قبل بر می گردد. در متن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین)، برای درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و پا توصیه شده است.


از زمان های بسیار کهن، بشر برای درمان دردها و ناتوانی های خود از روش های مختلف استفاده می کرده است. با ورود بشر به عصر زندگی گروهی و اجتماعی، انسان ها متوجه درمان دردها و ناهنجاری های همنوعان خود شدند و برای این کار از دو روش متمایز استفاده می نمودند: یک خوراندن دارو و دیگری استفاده از روش های درمانی با کمک دست یا ابزار مختلف. استفاده از دست و فشار روی نقاط مختلف بدن از زمان های بسیار دور در شرق رایج بوده است و ردپای آن را می توان در طب سنتی امروز نیز مشاهده نمود. هدف از انجام این گونه اعمال تکسین درد بیمار بدون استفاده از دارو و با کمک دست ها بود. درمانگر می تواند یک تکنیسین باشد یا یک درمانگر. یک تکنسین اجازه دارد ماساژ را به عنوان یک مهارت دستی انجام دهد اما یک درمانگر علاوه بر اجازه استفاده از تکنیک های دستی، پیرامون آناتومی، فیزیولوژی، پاتولوژی و روان شناسی انسان نیز آگاهی دارد و این آگاهی را هنگام تمرین و کاربرد ماساژ به کار می بندد. تصویری که عموم مردم از ماساژ دارند و بارها در مجلات و مقالات تکرار شده، این است که ماساژ را تکنیکی عارفانه می دانند و معتقدند که ماساژ از طریق شهود و قدرت درونی به مرحلۀ زبده گی و حرفه ای می رسد.

تاریخچه ماساژ - تاریخچه ماساژ درمانی - پیشینه ماساژ - ماساژ در تاریخ | کلینیک تخصصی مشهد ماساژ
تاریخچه ماساژ - روند تاریخی ماساژ درمانی - پیشینه ماساژ - ماساژ در مشهد | کلینیک تخصصی مشهد ماساژ

روند تاریخی ماساژ درمانی

در کتب پزشکی، ماساژ و تمرین درمانی یکسان آورده شده است ولی "کلین سوئدی" اولین کسی بود که سعی کرد این دو را تفکیک نماید. وی با انتشار کتاب جیبی مساژ در سال ۱۸۹۵ جدایی این دو را بیان کرد و گفت ماساژ تمرین‌ درمانی نیست. در سال ۱۸۱۳ اولین کالج آموزش ماساژ در استکهلم تأسیس شد و توسط دانشجویان این کالج ماساژ سوئدی به عنوان یک روش استاندارد به جهانیان شناسانده گشت. بین سالهای ۱۸۸۴ تا ۱۹۱۸ ماساژ به عرصه پزشکی و درمان پا گذاشت و این همزمان با شروع کار فیزیوتراپی بود. در سال ۱۹۰۰ "هوفا" کتاب خود به نام «تکنیک‌های ماساژ» را در آلمان به چاپ رسانید که هنوز هم اساس کلیه کتب درسی مرجع ماساژ به کار گرفته می‌ گردد.
سپس "دکتر منل" در سال ۱۹۱۷ کتاب خود به نام «درمان فیزیکی به وسیله حرکت درمانی پولاسیون و ماساژ» را نوشت. وی به طور مستمر در زمان حیاتش تا سال ۱۹۵۷ جهت آگاهی جامعه پزشکان با اهمیت و فواید ماساژ کوشش کرد.
از سال ۱۹۸۰ درمان با ماساژ به سرعت گسترش پیدا نمود و امروزه در صورتی که ماساژ به خوبی و با مهارت به کار گرفته گردد به عنوان بخش مهمی در حفظ سلامتی و درمان مطرح می‌ شود.


از سال ۱۹۹۳ ماساژ به عنوان سومین دسته از اشکال متعدد طب تکمیلی طبقه‌بندی گشت. امروزه نیز از ماساژ با اهداف مختلف و به شکل وسیع و گسترده ای استفاده می نمایند و به ویژه در درمان دردهای عضلانی و مفصلی جایگاه ویژه ای را نسبت به سایر روش های درمانی به خود اختصاص داده است. ماساژ همچنین در توانبخشی و بازتوانی بیماری های مختلف به شکل خاصی به کار می رود.

تاریخچه ماساژ - تاریخچه ماساژ درمانی - پیشینه ماساژ - ماساژ درمانی در مشهد | کلینیک تخصصی مشهد ماساژ

ماساژ - تاریخچه ماساژ درمانی - پیشینه ماساژ - ماساژ در مشهد | کلینیک تخصصی مشهد ماساژ

در یک نگاه، با سیری در تاریخ متوجه می شویم که ماساژ در تمام ملل و با فرهنگهای مختلف مرسوم بوده و شاید دلیل رواج آن عامه پسند بودن آن نزد تمام مردم باشد. در گذشته مردم بدون اینکه از تأثیرات فیزیولوژیکی و درمانی ماساژ آگاهی داشته باشند از آن استفاده می نمودند. برای نمونه در ضرب دیدگی ها اولین اقدام آنها تکان دادن و یا مالش عضو صدمه دیده بوده است. در میان ملل و اقوامی که در گذشته از ماساژ به شکل وسیع تری استفاده می نمودند می توان از مصری ها، ایرانیان، یونانیان، چینی ها و ژاپنی ها نام برد و همین طور از بین دانشمندان و اطباء قدیمی که از تکنیک های ماساژ استفاده می نمودند می توان به "بقراط" و "ابوعلی سینا" اشاره کرد. بقراط به نتایج سودمند مالش و ماساژ در تأمین و بازگرداندن نیروی عضلانی افراد ناتوان تا حدی پی برد و برای درمان بعضی از عوارض مفصلی و عضلانی از این روش ها استفاده کرد.


ماساژ از دیرباز به عنوان نوعی درمان مطرح بوده و مطالعات تاریخی نشان می‌ دهد که مالش بدن در بین انسانهای اولیه و تمدن های باستانی وجود داشته است. هندیان از ماساژ در ورزش‌های تنفسی استفاده می‌ نمودند. مصریان و ایرانیان نیز انواع مختلف ماساژ را جهت درمان بکار می‌ بردند. نمونه های زیر بخشی از کاربردهای ماساژ در زمان باستان نشان می دهد:
_ ابوعلی سینا (۱۰۳۷ - ۹۸۰) ماساژ را برای پخش کردن مواد زائدی که در عضلات تشکیل شده توصیه می‌ کرد که باعث رفع خستگی می‌ شد.
_ بقراط (۴۶۰ - ۳۸۰ قبل از میلاد) از ماساژ آرام، بعد از جا انداختن شانه استفاده می‌ نمود.

تاریخچه ماساژ - تاریخچه ماساژ درمانی - پیشینه ماساژ درمانی - ماساژ در مشهد | کلینیک تخصصی مشهد ماساژ

کلینیک تخصصی مشهد ماساژ

نگاهی مختصر برخدمات ارائه شده کلینیک

مرکز تخصصی مشهد ماساژ مرکز اصلی ماساژ در مشهد دارای مجوز رسمی از فدراسیون پزشکی ورزشی و انجمن طب سنتی، همراه ماسور های حرفه ای خانم و ماسور های متخصص آقا و دارای مدرک معتبر و از همه مهمتر مدیریت قوی و متفاوت تلاش دارد بهترین خدمات ماساژ در مشهد را به شما ارائه کند تا شما عزیزان لحظاتی آرامش بخش را در مشهد ماساژ تجربه کنید. مدیریت کلینیک تخصصی مشهد ماساژ هدف خود را بر این مورد متمرکز کرده است که با ارائه ی خدمات باور نکردنی رضایت مندی شما را افزایش دهد چرا که در مجموعه مشهد ماساژ الویت اول و آخر شما عزیزان هستید. مختصری از فعالیت های مجوعه مشهد ماساژ به شرح زیر می باشد:
ماساژ کمپرس گیاهی
: این ماساژ در کاهش کوفتگی بدن و تسکین و آرامش بخشی و بهبود جریان خون تاثیرات معجزه آسایی دارد و مدت زمان استفاده از ماساژ کمپرس گیاهی طبق خواسته شما ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ دقیقه می باشد.
ماساژ تایلندی
: تیم حرفه ای و متخصص کلینیک مشهد ماساژ، ماساژ تایلندی که یکی از هنرهای کهن شفا بخشی در طب سنتی تایلندی است را به بهترین نحوه و در بهترین محیط به شما ارائه می کنند.
ماساژ شکلات
: ماساژ شکلات علاوه بر شفافیت و تغذیه پوست به واسطه کافئین موجود در شکلات، موجب شکستن سلولیت ها و افزایش فرایند چربی سوزی می شود. ماساژ شکلات صرفا یک ماساژ لاکچری محسوب نمی شود و برای بدن و روان بسیار مثمر ثمر خواهد بود.
ماساژ سوئدی
: باتوجه به اینکه ماساژ سوئدی اولین روش ماساژ مدرن در غرب است را می توانید در مشهد ماساژ دریافت کنید و از آن لذت ببرید.
ماساژ صورت
: ماساژ صورت ماساژی است منحصر به فرد برای کسانی که می خواهند صورتی سالم، جوان و شاداب داشته باشند. ماسورهای حرفه ای مشهد ماساژ با سال ها تجربه این ماساژ را به شما ارائه می کنند.
ماساژ کره گیاهی
: استفاده از ماساژ کره گیاهی باعث رفع خشکی و روشن شدن پوست می شود. ماساژ کره گیاهی همچنین به علت رایحه ویژه مارگارین نوعی رایحه درمانی نیز به شمار می آید.
ماساژ شمع
: با توجه به اینکه ماساژ شمع باعث تسکین درد با استفاده از روغن گرم گیاهی تاثیر بسیار زیادی در تسکین دردهای عضلانی استخوانی و اسپاسم ها دارد، چنانچه شما از درد های عضلانی رنج می برید می توانید در کلینیک تخصصی مشهد ماساژ از ماساژ شمع کمک بگیرید.
ماساژ سنگ داغ
: اگر شما نیز علاقه به ماساژ داشته و به مراکز ماساژ مراجعه کرده باشید قطعا نام ماساژ سنگ داغ را شنیده‌اید. ماساژ سنگ داغ یکی از انواع ماساژ‌هایی است که در مرکز تخصصی مشهد ماساژ عرضه می گردد.
ماساژ شیر و عسل
: ماساژ شیر و عسل به عنوان یک ماساژ نرم و از قدیمی ترین روش های ماساژ در تبت به شمار می آید. ماساژ شیر و عسل با بالاترین کیفیت را در کلینیک تخصصی مشهد ماساژ تجربه نمایید.
ماساژ رویال تایلندی
: ماساژ رویال تایلندی ترکیب کاملی است از یک ساعت ماساژ رویال تایلندی و ۳۰ دقیقه ماساژ سر و صورت است شما می توانید در مشهد ماساژ این نوع ماساژ را دریافت کنید.
ماساژ آروماتراپی
: کلمه ی آروماتراپی از دو واژه ی آروما به معنای عطر یا بو و تراپی به معنای درمان یا معالجه تشکیل شده است با انجام ماساژ آروماتراپی در مجموعه مشهد ماساژ می توانید به افزایش گردش خون و از بین بردن سموم بدن خود کمک کنید.
از خدمات دیگر در کلینیک تخصصی مشهد ماساژ می توان به خدمات اسپا، ماساژ سر، ماساژ درمانی، آموزش ماساژ درمانی، ماساژ در منزل، ماساژ بانوان مشهد، ماساژ آقایان مشهد، ماساژ دست، ماساژ پا و ماساژ پرفرمنس اشاره نمود.

مقالات مرتبط با ماساژ

تمامی حقوق این سایت متعلق به کلینیک تخصصی مشهد ماساژ می باشد.